hbinvest.hu
Hajdú-Bihar megye gazdasági szerkezete az elmúlt 10 évben jelentős átalakuláson ment át. A köztudatban Hajdú-Bihar megye leginkább mezőgazdasági térségként közismert, az elmúlt évtizedekben a megye gazdaságában egyre inkább az ipar és a kereskedelem, szolgáltatások dominálnak.
Hajdú-Bihar megye humán erőforrásainak helyzete felemás: viszonylag nagy népességet koncentrál, 10 éves időintervallumot tekintve országos átlagtól elmaradó mértékű természetes fogyást (2019-ben csaknem stagnált), de számottevő migrációs veszteséget mutat (jelentős probléma a képzett munkaerő elvándorlása), népességének korszerkezete fiatalos.
Hajdú-Bihar megye munkaerőpiaci struktúrája rendkívül összetett és rengeteg lehetőséget rejt magában. A KSH adatai alapján 2019-ben 233.600 fő foglalkoztatott volt a megyében, a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete pedig 298 335 Ft/hó volt.
A megye népességének iskolázottsági mutatói az országos átlagnál kissé kedvezőtlenebb képet mutatnak. Magasabb a 8 általánost el nem végzettek és a csak 8 általánost végzettek aránya, és az érettségit nem adó, szakmai oklevelet nyújtó középiskolát végzetteké is. Észrevehetően alacsonyabb ugyanakkor az érettségivel, vagy felsőfokú oklevéllel rendelkezők aránya is. Kiemelkedő adottsága a humán erőforrás-utánpótlás biztosítása terén az ország egyik legnagyobb és legszélesebb képzési spektrumot (agrár, bölcsész, informatikai, jogi, közgazdasági, műszaki, orvosiegészségügyi, pedagógiai, természettudományi- és technológiai, zeneművészeti) felvonultató felsőoktatási intézménye, a Debreceni Egyetem. Az egyetem és a gazdasági szereplők közti kooperációra a humán erőforrás képzés területén jó példát kínálnak a kihelyezett tanszékek: a TEVA gyógyszergyárában 2007 óta Gyógyszeripari Kihelyezett Tanszéket működtet a Természettudományi és Technológiai Kar és 2011 óta Ipari Gyógyszergyártás Kihelyezett Tanszéket a Gyógyszerésztudományi Kar. Az IT Services telephelye ugyanakkor 2010-től a Természettudományi és Technológiai Kar Infokommunikációs Rendszerek Üzemeltetése Kihelyezett Tanszékének ad otthont. Egyéb kihelyezett tanszékek: Petrolkémiai és Polimertechnológiai Kihelyezett Tanszék: MOL Petrolkémia Zrt. DE TTK Kémiai Intézet, Agrárgazdasági Integrációs Kihelyezett Tanszék (Nádudvar): NAGISZ ZRt.
Több példa akad a megye középfokú oktatási-képzési intézményei, illetve a gazdasági szereplők között formálódó kapcsolatokra is. A Brassai Sámuel Gimnázium és Műszaki Szakközépiskola például a National Instruments számára mechatronikai műszerészeket, az IT Services számára telekommunikációs informatikusokat képez, az FAG gépi forgácsolók és géplakatosok képzése terén a Baross Gábor Szakképző Intézettel, villanyszerelők képzése terén a Beregszászi Pál Szakközépiskolával és Szakiskolával kötött megállapodást. A szakképzés intézményrendszerében jelentős szerepet játszik a Debreceni- és Berettyóújfalui Szakképzési Centrumok. A Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal 2020. Évi Képzési Jegyzéke alapján összesen 51 képzés érhető el. A bemeneti feltételei közt szerepel az érettségi, de alapfokú végzettséggel vagy azzal nem rendelkezők számára is van lehetőség képzéseket elvégezni. A tanfolyamok nagyon változatosak, vendéglátás, építőipar, kereskedelem, gyártás, termelés, mezőgazdaság területén is van lehetőség a végzettség megszerzésére. Általános probléma ugyanakkor, hogy miközben a nagyvállalatok – különböző együttműködések keretében – gondoskodnak saját munkaerőigényeik kielégítéséről, nem jut elegendő képzett szakember a kis- és középvállalkozásoknak.
A megye foglalkoztatási adatai (országos átlag alatti aktivitási ráta, nagyarányú munkanélküliség, pályakezdő és tartósan munkanélküliek országos összehasonlításban kedvezőtlen mutatói) alapján kijelenthető, hogy a rendelkezésre álló munkaerő-tartalékok bőségesek, a megye fejlett oktatásiképzési intézményrendszere pedig lehetőséget teremt a munkaerő minőségi jellemzőinek javításához. Figyelemre méltó adottsága a megyének, hogy népesség-megtartó képessége szilárdabb, mint Kelet- Magyarország vagy Nyugat-Románia legtöbb megyéjéé. Jellemző továbbá, hogy a hazai munkaerőköltségek és munkatermelékenység viszonya nemzetközi összevetésben kedvező. Összességében a munkaerő a megye gazdasági fejlődését meghatározó egyik legfontosabb telepítő tényező.
Az alábbi táblázatban tájékoztatást adunk a Hajdú-Bihar megyében elérhető járási hivatalok elérhetőségeiről. Az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályának munkatársai segítenek az ügyfelek munkáltatóhoz történő közvetítésében kiemelt szakmákban. Továbbá tájékoztatást nyújtanak, hogy a regisztrált álláskeresők közül milyen szabad munkaerő áll rendelkezésre.
Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal járási hivatalai